استراتژی گوشه بازار

استراتژی گوشه بازار

 

احتمالا شما هم این ضرب المثل را شنیده باشید که می گوید: نمی توانید همه چیز برای همه باشید. ایت ضرب المثل در شرایط فعلی کسب و کارها کاملا صدق می کند، در دنیایی که همه چیز به سمت تخصصی تر شدن است، نمی توانید کاری کنید که همه مردم از شما خرید کنند و راضی هم باشند.
چند وقت پیش شرکتی برای مشاوره به من مراجعه .ردند کار این شرکت شستشوی خودرو در محل بود در واقع کارواش سیار و در محل بودند و با ایتفاده از تکنولوژی گرما و فشار بخار هوا خودرو را شستشو می کردند. وقتی از مدیر شرکت سوال کردم که مشتریان شما چه کسانی هستند با توضیحات طولانی قصد داشت مرا قانع کند که همه بازار و همه مردم و همه کسانی که خودرو دارند مشتریان آن شرکت هستند.
شاید شما هم بگویید حق با این فرد است هر کسی که خودرو دارد نیاز به شستشو دارد پس مشتری این فرد است. نکته مهم این است که این رویکرد و این دیدگاه شاید در گذشته اثر بخش بوده و نتیجه می داده است، اما امروز اگر می خواهیم خدمات ویژه ای داشته باشیم، مشتریان وفاداری داشته باشیم و بالطبع درآمد بالایی داشته باشیم باید مشتریان را به صورت دقیق و مشخص انتخاب کنیم.
این موضوع را با این فرد مطرح کردم و پیشنهاد دادم با توجه به اینکه هزینه خدمات این شرکت کمی بالاتر از سایر کارواش ها است و شاید هر مشتری به آنها مراجعه نکند تنها بخشی از بازار را انتخاب کنند که توانایی پرداخت هزینه ها را داشته باشند، همچنین این نوع کار و خدمات در محل بیشتر برای افرادی مناسب است و مزیت است که افراد بسیار پرمشغله ای هستند و ترجیح می دهند حتی هزینه ای به مراتب بیشتر را پرداخت کنند و در کمترین زمان و بدون اتلاف وقت کار برایشان انجام شود.
در حال حاضر بعد از چند سال فعالیت این شرکت یکی از بزرگترین مجموعه های خدماتی است و هنوز هم از همان استراتژی استفاده می کند در واقع تمام کاری که انجام داده تمرکز روی بخش کوچکی از بازار است و بهترین خدمات را برای همان مشتریان انجام می دهد و درآمد بسیار زیادی دارد و تعداد زیادی از افراد را هم مشغول به کار کرده است.
به طور کلی هر چه بازارمان را تخصصی تر و گزیده تر انتخاب کنیم به همان میزان می توانیم خدمات ویژه ای ارائه دهیم و رضایت مشتری را جلب کنیم تا بارها و بارها از ما خرید کند و از خدمات یا محصولات ما استفاده کند.
در استراتژی گوشه بازار بهترین کار پیدا کردن بخشی از بازار است که توسط رقیبان اشغال نشده یا به خوبی از آن بهره گیری نشده است. زمینه ای خاص را انتخاب کنید که نیاز به آن محسوس است و کسی آن را به خوبی پوشش نداده است.
مدتی قبل مدیر فروشگاهی برای مشاوره مراجعه کرده بود که فروشگاهی بسیار جالب داشت، شغل این فرد فروش چرخ بود تصور کنید فروشگاهی به مساحت صد متر و تماما و تخصصی هر نوع چرخی که تصور کنید در این فروشگاه موجود است، از چرخ های زیرین صندلی چرخ دار گرفته تا چرخ جاروبرقی، سطل زباله های شهری و …
فروشگاهی کاملا موفق که تخصصی بر یک حوزه خاص از بازار تمرکز کرده و مشتریان خاص و زیادی دارد.
تقریبا در هر کسب و کاری می توانید از این استراتژی استفاده کنید، برای این کار در همه موارد نیاز نیست که تغییرات عمده ای در کسب و کارتان به وجود بیاورید.
کاری که باید انجام دهید این است که نحوه بازاریابی خودتان را تغییر دهید، به طوری که ذهنیت دیگران نسبت به شما تغییر کند و شما را متخصص در آن زمینه خاص بداند و حتی حاضر شود برای استفاده از خدمات و محصولات شما هم هزینه بیشتری پرداخت کند و هم مدت زمان بیشتری صبر کند.

2 سه نظر

  1. جالب بود؛ به نظرم خلاصه اش می شه این که تو یه زمینه متخصص بشید و ارائه ی خدمات بدین و تمرکزتون رو روی مشتری های خاص اون ناحیه ی تخصصی بکنید.
    فقط یه اشکال که به نظرم داره اینه که مثلا توی همین مثال شما، افراد متوسط یا ضعیف دیگه از خدمات اون کارواش سیار محروم می شن (چون دیگه تمرکز اون مجموعه سمت افراد با درآمدهای بالا رفته). درسته که سودآوری اون کسب و کار بیش تر می شه ولی خب این که قشر ضعیف تر، از خدماتش محروم می شن جای تفکر داره.

    1. مورد بالا که صرفا یک مثال است اما در پاسخ به سوال شما باید این نکته را مدنظر داشت که انتخاب مخاطب متناسب با خدمات است، خدمات این مجموعه متناسب با هزینه های بالایی که داشته متناسب این بازار هدف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *