نخستین گام به سوی موفقیت

نخستین گام به سوی موفقیت

آیا می‌دانید که تفکر ما بر مبنای تصاویر شکل می‌گیرد، تصاویری که در ذهن مجسم می‌کنیم شکل می‌گیرد نه کلمات پس نخستین گام برای رسیدن به موفقیت اصلاح تصورات ذهنی ما درباره خواسته‌هایمان و راه رسیدن به آنهاست. برای مثال وقتی من به شما می‌گویم گل سرخ، حروف گ ـ ل‌ ـ س ـ ر ـ خ به ذهن شما نمی‌آید، بلکه تصویری از گل سرخ در ذهن شما ایجاد می‌شود. بزرگترین کشفی که روانشناسان در قرن اخیر در حق بشریت کرده‌اند، کشف این حقیقت است که تصویر ذهنی همانند یک تجربه به مغز سپرده می‌شود. وقتی شما تصویری را در ذهن مجسم می‌کنید ذهن شما با آن مانند یک تجربه که قبلا انجام شده است بر خورد می‌کند.
موفقیت، سلامتی و در مجموع همه توانایی‌های شما به این امر بستگی دارد چگونه تصور و ذهنیتی از خود دارید، بسیاری از افردا به خاطر شرایط نامساعد محیطی، تصویر ضعیف و ناتوان از خود در ذهن دارند. گفتن جملاتی مثل:
من عصبی هستم
کمرو و خجالتی هستم
کند ذهن و دیر فهم هستم
من نمی‌توانم انجامش دهم
در کل دست و پا چلفتی هستم همگی نشان از این می‌دهد که فرد چگونه درباره خودش فکر می‌کند و چه تصوری نسبت به خودش و توانایی‌هایش دارد. نکته مهم این است ه شما مسئول تغییر باورها و اعتقادات خود هستید، پس اگر دیگران به شما گفته‌اند که نمی‌توانید کاری را انجام دهید مجبور نیستید آن را بپذیرید.


همه چیز از ذهن آغاز می‌شود


به هیچ وجه منظورم این نیست که هیچ کاری انجام ندهیم و صرفاً تصاویر دلخواه را در ذهنمان ترسیم کنیم تا زندگی‌مان دگرگون شود بلکه تاکید بر این نکته است که برای هر گونه تغییری ابتدا باید از تصویر ذهنی خوبی نسبت به خودتان برخوردار باشید، اتفاقاً باید تلاش کنید و پشتکار داشته باشید اما برای با انگیزه بودن و پر تلاش بودن باید تصورتان نسبت به خودتان را تغییر دهید، وقتی منفی، ناامید و هراسان هستیم، اتفاقی که می‌افتد این است که اصلاً رغبت و تمایلی نداریم که به سمت جلو و خواسته‌هایمان حرکت کنیم. اگر تصورتان این باشد که این مشتری فقط وقت مرا می‌گیرد و قصد ندارد خرید کند حتی اگر واقعاً قصد مشتری خرید باشد شما هیچ تلاش و اقدامی برای نهایی کردن فروش انجام نمی‌دهید و مشتری هم خرید انجام نمی‌دهد. قوه تخیل ما باورهای ما را تحقق می‌بخشد، پس هر زمان چیزی را درذهن خود مجسم می‌کنید انتظار به ثم رسیدنش را دارید و در نتیجه برای رسیدن به آن اقدام می‌کنید.


شما مسئول هر اتفاقی هستید!


شخصیت کنونی شما بر حسب انتخاب خودتان شکل گرفته است. اگر کمرو وخجالتی هستید ژن آن را به ارث نبرده‌اید بلکه آن را به عنوان یک خلق و خو در خودتان پذیرفته‌اید. اگر زود عصبانی می‌شوید عصبی بودن را به عناون یک عادت پذیرفته‌اید. در کل اوضاع و احوال زندگی هر کس نمایانگر طرز فکر اوست، به عبارت ساده زندگی هر فرد محصول تفکر اندیشه اوست.
اگر درآمد خوبی ندارید و اگر زندگی بر وفق مرادتان نیست به این دلیل نیست که در فلان خانواده به دنیا آمده‌اید، جای خوبی استخدام نشده‌اید، با فرد مناسبی ازدواج نکرده‌اید یا فلان کس رئیس شماست بلکه همه چیز به نگرش‌ها و باورهای شما بستگی دارد. برای بسیاری از مردم غیر ممکن است که بپذیرند مسئولیت اتفاقات زندگیشان بر عهده خودشان است.
به جای اینکه بگویند: چرا همسرم، پدر و مادر یا رئیسم با من اینگونه رفتار می‌کنند؟
باید بگوید: من چه کرده‌ام و چه رفتاری داشته‌ام که به همسر و خانواده و رئیسم اجازه داده‌م با من چنین رفتار کنند و چگونه می‌توانم به آنها بگویم که از چنین رفتاری ناراحت هستم.
هیچکس نمی‌تواند شما را تحت فشار بگذارد مگر با رضایت خودتان. اگر مسئولیت نابسامانی‌ها را بر عهده نگیرید، راه را برای هر تغییری سد کرده‌اید، قبول مسئولیت اگر چه سخت و ناگوار است اما برای موفقیت در هر کاری لازم است. در برابر موانع اگر معتقد باشیم که همه کارها بر وفق مراد خواهد بود و با دید مثبت نگاه کنیم، فرصت‌ها یکی پس از دیگری خودشان را نشان می‌دهند. اما اگر خودمان را ببازیم و تسلیم حوادث شویم جز موانع و نشدن‌ها را در پیش روی خود نخواهیم دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *